Doğaltaş Özel Kesim Yakut-Zümrüt-Safir Taşlı Kolye

Doğaltaş Özel Kesim Yakut-Zümrüt-Safir Taşlı Kolye

Doğaltaş Özel Kesim Yakut-Zümrüt-Safir Taşlı Kolye

Üretici:Eysell Jewellery
Ürün Kodu:dkly-122
Stok Durumu:1
  • 627,00TL

  • KDV Dahil:627,00TL

Doğaltaş Özel Kesim Yakut-Zümrüt-Safir Taşlı Kolye Aparatlatlar 925 Ayar Gümüş 13,02gr

YAKUT TAŞI FAYDALARI 

Sertliği: 9

Özgül Ağırlığı: 4 – 4,1

Kimyasal Grubu: Oksitler

Bağlı Olduğu Grup: Korund

Diğer Grup Üyeleri: Safir

Yapısal Görünümü: Saydam

Parlaklığı: Elmas gibi sert, camsı

Uyumlu Olduğu Unsur: Ateş

Uyumlu Olduğu Şakra: Kök ve kalp

Sembolü Olduğu Hususlar: Tutku, İktidar, Hakimiyet, Başarı, Bağlılık, Dürüstlük, İhanetsiz Dostluk

Çıkarıldığı Başlıca Ülkeler: Burma, Sri Lanka, Afganistan, Pakistan, Vietnam, Tayland, Hindistan, Avusturalya, Rusya.


Yapısal Özellikleri

Yakut, doğal halinde gösterişsiz bir taştır. Ancak kesildiği zaman elmas kadar göz alıcı olabilir. Güzelliği ve sertliği nedeniyle en değerli taşlardan biri olarak kabul edilir. Ona, Hindistan’da değerli taşların efendisi adını vermişlerdir.. Amerika ve Avrupa da çıkarılmasına rağmen Hindistan ve Asya Yakutun ana vatanıdır.

Elmastan sonra en sert değerli taştır. Kıvılcıma benzer, ışıltılı bir taştır. Korund mineralinin az bulunan, temel olarak güvercin kanı kırmızısı renginde bulunan, saydam türüdür. Bünyesinde bulunan krom ve demir mineralleri nedeniyle kırmızının değişik tonlarına bürünebilir. Reçine ve Elmas parlaklığındadır. 

Kuran-ı Kerim’de adı geçen üç değerli taştan biridir. Hatta inci ve mercanın hayvan kaynaklı olduğu düşünülürse, Yakut tek taştır. Her yönüyle dayanıklıdır, bu nedenle çoğu kez yüksek ısıya maruz bırakılarak renk tonu ve berraklığı arttırılır.


Yakut Faydaları

Kişiyi kendi sınırlamalarından kurtarır, ruhsal gelişim ve mutluluk duygularını arttırır. Yakut’un bilinen diğer faydaları şöyle listelenmiştir;

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Cinsel aşırılıklara karşı iyi gelir.

Kan dolaşımını canlandırıcı etkisi vardır.

Kişinin gerçek doğasını, kişiliğini özgürce ifade edebilmesine yardımcı olur.

Kişini özgüvenini ve cesaretini kuvvetlendirir.

Kişiyi kendisi hakkında hissettiği olumsuz duygulardan kurtarır.

Koşulsuz sevmeyi sağlar. Anlayış ve hoşgörü duygularını arttırır.

Sezgileri kuvvetlendirerek, kötülüklerden uzak durulmasını sağlar.

Zorluklarla mücadele gücü verir, bedeni dinçleştirir.

Kadınlarda düzenli adet görülmesini sağlar, adet dönemlerindeki ağrıları ve gerginliği hafifletir.

Düşük tansiyonu tedavi edici özelliği vardır.

Menepozun psikolojik ve fizyolojik etkilerini azaltır.

Eşler ve aşıklar arasındaki kavgaları önler.

Hareketlerimizi dengeler, hem aşırı hareketlilikten, hemde aşırı yorgunluktan kurtarır.

Büyüden, duygusal kırılmalardan ve olumsuz enerjilerden korur.

Kemikleri sağlıklı tutar, kırıkların kaynamasını hızlandırır.

Doğumu kolaylaştırır ve ağrılarını azaltır.

ZÜMRÜT TAŞI FAYDALARI 


Diğer İsimleri: Zümrüt, Aşk Taşı

Sertliği: 7,5 – 8

Özgül Ağırlığı: 2,68 – 2,73

Kimyasal Grubu: Oxides

Yapısal Görünümü: Saydam, yarısaydam

Parlaklığı: Camsı

Kimyasal Formülü: Be3 Al2 SiO6

Uyumlu Olduğu Unsur: Hava

Uyumlu Olduğu Şakra: Kalp

Rengi: Yeşil veya Koyu Yeşil (Nil Rengi)

Sembolü Olduğu Hususlar: Sevgi, Bilgelik, Ölümsüzlük, Bereket ve Aşk

Çıkarıldığı Başlıca Ülkeler: Kolombiya, Zambiya (En Değerlisi), Avusturalya, Brezilya, Pakistan, Afrika, Hindistan, Mısır, Rusya ve USA

Yapısal Özellikleri

Göz alıcı güzellikte bir yeşil renge sahip olan zümrüt, en kıymetli taşlardan biridir. Geçmişte şeytanın cennetten kovulurken alnından düşen ve kutsal kadehteki taşın zümrüt oldu söylenilir. Renginin yeşil olması nedeniyle bu taşın yağmur yağdırdığına inanılırdı. Bazı islam ülkelerinde Zümrütün koruyucu tılsım gücünün bazı ayetler okunarak daha da güçlendirildiğine de rastlanmıştır.

Beril mineralinin çok hoş renkli alt türüdür. Diğer ünlü alt türleri su mavisi rengindeki Akuamarin, sarı renkli Heliodor ve pembe renkli Morganit taşıdır. Onun yeşili bazen nil yeşili, bazen çimen yeşili diye tanımlansa da kendine has bir renktir ve Zümrüt Yeşili diye adlandırılmıştır. Rengi solgun olan zümrütün değeri düşüktür.

Zümrüt, Elmas, Yakut ve Safir Gibi En Değerli Taşların dördüncüsüdür. En kaliteli zümrüt; saydam, çatlaklığı olmayan ve yeşil rengi derinliği hissedilir şekilde olandır. Zümrüt taşı çatlaklıkların bulunmamasıyla ünlüdür. Çatlaklığı olmayan kusursuz zümrüt nadiren bulunur ve olağan üstü değerli kabul edilir. Çatlaklar yağ ile kapatılarak kusursuz zümrüt gibi piyasaya sürülmektedir. Bu nedenle gerçek zümrüt almak isteyenler az da olsa çatlakların bulunmasına dikkat etmelidir. Zümrüt, şiddetli darbeler sonucunda, iç çatlaklar geliştirebilir veya aşırı ısıya maruz bırakılırsa değişime uğrayabilir. Kuru ve yumuşak kumaşla temizlenmelidir. Temizlenmesinde, kuyumculukta kullanılan ultrasonik temizleyici, sabun, deterjan veya kimyasal temizleyiciler kullanılmamalı, ani ısı değişimlerinden de korunmalıdır. parlaklığını ve berraklığını arttırmak için de sıklıkla aydınlık ortamda tutulmalıdır.

Yunan mitolojisinde Hermes, Venüs için böyle bir tablet oluşturur. Mısırlılar, Thoth’un böyle bir tablete sahip olduğunu söyler. Müslüman yazarlar, Levh-i Mahfuz’un (olan ve olacak herşeyin yazıldığı ilahi levhanın) zümrütten olduğunu belirtirler. Hz. Musa’nın “On Emir” adlı ilahi kuralları zümrüt tablete yazılmış halde tur dağından halka söylenir.

Zümrüte kimi yerlerde Koşulsuz Aşk Taşı da denilmektedir. Sevgililerin birbirine verebilecekleri en iyi armağan olarak görülür.

Zümrüt taşı bir çok toplumda zenginliği simgeler. Zümrütün rengi bakmaya doyum olmayan yeşildir. Hatta çok beğenilen yeşil tonlamalarında hep zümrüt yeşili tabiri kullanılır. Zümrüt en değerli taşlardan biri olma özelliği taşır. Zümrüt asırlardır mücevher olarak kullanılır. Zümrüt başarı ve doyum duygularını ön plana çıkarır. Kişilere sevgi duygusu verir ve yaşama sevincini artırır. Aile bağlarını güçlendirir ve mutluluğu simgeler. Zümrüt arkadaşlık ve evliliği anlatır. Her taşın bir dili olduğu gibi zümrütün evlilik yönünden çok zengin bir dile sahip olduğu bilinir.

Zümrüt kusursuz bir taştır. Diğer kıymetli taşlara nazaran daha yumuşak huyludur. Diğer taşlar gibi çok fazla parlamaz. Zümrüt taşının özelliklerine değinecek olursak bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinir. Aynı zamanda sinir sistemini güçlendirir. Zümrüt taşının temsil ettiği burçlar ise boğa, koç ve ikizlerdir. Duyguları dengede tutan zümrüt zarafetin de simgesidir. Rengi göz alıcıdır ve çok etkileyici bir taştır. Yeşil ve saydam olan bu değerli taş çok değerli mücevherdir.

Zümrüt hava grubundadır ve koşulsuz aşk taşıdır. Göz alıcı yeşili büyüleyicidir ve aşkı temsil eder. Zümrüt taşı çatlak ve kırıkları ile ünlü taşlardan biridir. Çatlak ve kırık olmayanlara çok ender rastlanıldığı için çok fazla değerlidir. Zümrüt bereket ve neşe getirir. En önemli özelliği olarak evlilikte sadakati artırdığı bilinir. Takı olarak göz alıcı duran zümrüt, kaliteli bir enerji verir. Kendine olan güveni artırır ve samimiyetin doğuşudur.

SAFİR TAŞI FAYDALARI 

Diğer İsimleri: Safir, Kader Taşı
Sertliği: 9
Özgül Ağırlığı: 4 – 4,1
Kimyasal Grubu: Oksitler
Bağlı Olduğu Grup: Korund
Diğer Grup Üyeleri: Yakut
Yapısal Görünümü: Saydam, yarısaydam
Parlaklığı: Elmas gibi sert, camsı
Uyumlu Olduğu Unsur: Ateş, Hava
Uyumlu Olduğu Şakra: Kök, Gortlak, Alın
Rengi: Asıl olarak gece mavisidir, ancak kırmızı haricinde tüm renklerde de olabilir
Sembolü Olduğu Hususlar: Sadakat, Aşk, Özlem
Çıkarıldığı Başlıca Ülkeler: Hindistan, Tayland, Sri Lanka, Afganistan, Avustralya, Brezilya, Pakistan ve Rodezya
Yapısal Özellikleri
Safir taşı da yakut taşı gibi korindon grubuna aittir. Çeşitli renklerde bulunabilir. Dünyanın en pahalı ve en değerli taşları arasında bulunan safir, sert ısıya dayanıklıdır. Muhteşem mavi renkli ve beyaz damarlı olurlar. Işıltısı ve aydınlık görüntüsü onu diğer taşlardan farklı kılar. Dünyada en değerli safir taşları Hindistan’dan çıkarılanlardır.
Mohs ölçeğine göre safir sertlik derecesinde elmastan sonra gelir. Safir saf iken renksiz bir mineral olan korondumun bir çeşididir. Çok değerli bir mücevher olması onları aranır hale getirmiştir.
Bilinen en büyük safir, 563 karatlık Hindistan yıldızıdır. New York Doğal Tarih Müzesi’nde sergilenmektedir. 330 karat olan bir diğeri ise asyanın yıldızı olarak adlandırılmış olup, Washington DC’de sergilenmektedir.
Safir kendine has canlı bir görünüme sahiptir. Tarih boyunca, özellikle batı kralları tarafından kutsal bir koruyucu olarak kabul edilmiş, kullanımı kralların tekeline alınmış, kötülüklerden, ihanetten, büyülerden, yenilgilerden korunmak için kullanılmıştır. Ayrıca Safir papalık makamınında sembolüdür. Osmanlı hükümdarlarının takı olarak kullandığı da bilinmektedir. Çok pahalı olduğunda halkın kullanması da zaten pek mümkün değildir.
Böbrekleri kuvvetlendirir.
Kalbi kuvvetlendirir.
Aşkta sadakati sağlar, yanlış davranışları engeller.
İnancı güçlendirerek kişiye güven verir.
Şevkat duygusu vererek, ruhsal duyarlılığı arttırır.
Kuşkuları yok eder, özgürlük hissi verir.
Psişik yetenekleri arttırır.
Sezgiyi kuvvetlendirir.
Sinirleri yatıştırır, konsantrasyonu arttırır.
Mavi Safir: Telaşlı ruh halini, zihin dağınıklı oluşturan olumsuz duyguları, korkuları, endişeleri, kuruntuları, nefret ve intikam duygularını, öfkeleri, dargınlıkları ortadan kaldırıp bunların yerine iç huzuru, sevinç, memnuniyet, sevgi ve dostluk duyguları yerleştirir.
Siyah Safir: Fiziksel zararlardan ve bedensel hastalıklardan korur. Kişinin kendisine güvenini arttırır.
Mor Safir: Yoğunlaşma haline geçmekte yardım eder, maneviyatı artırır.
Sarı Safir: Kişiye akıl, irfan, bilgelik, dirayet, zenginlik, başarı, saadet ve istediği alanda yükselme şansı getirir.
Beyaz Safir: Akıl ve algılama gücünü harekete geçirir. Bir konu üzerinde odaklanmamıza yardım eder. güzelliğe, dürüstlüğe, güzel ahlaka yönlendirir.
Dünyanın en değerli taşlarından biri olan safir taşı sert, ısıya dayanıklı ve genellikle mavi renktedir. Fakat en kıymetlisi berrak ve derin mavi olanıdır. Lacivert safirler çok yaygın olsa da pembe, kırmızı, turuncu, sarı ve yeşil rengi de bulunur. Safir bayanların ve erkeklerin çok değer verdikleri bir taştır. Safir kişilere güven veren etkisini yayar ve özgürlük hissi verir. Safir taşının iyileştirici özelliği bulunur. Safir taşının sakinleştirici etkisi vardır. Sadakatin, arkadaşlığın, güvenin sembolüdür.
Bayanların çok fazla tercih ettikleri safir kolye, küpe, yüzük gibi takılarda mücevher olarak kullanılır. Safirin aşkta sadakati sağladığı bilinir. Safir taşının kalbi ve böbrekleri de güçlendirdiği söylenir. Renginin verdiği harika enerjiyle pozitif bir zindelik verir. Dünya’ nın en pahalı taşlarından biri olduğu için çok fazla ilgi görür. Evlilik tekliflerinin sembolize edildiği safir taşa, hiç bir kadın hayır diyemez.
Rengi ve parıltısı göz alıcıdır. Çok koyu mavi safirler neredeyse siyahmış izlenimi verir. Bu renkte olan safirlere gece mavisi denilir. Safirlerin aşkta bağımlılığı yansıttığı söylenir. Bunu takiben yanlış davranışları da engellediğine inanılır. Safir taşının en çekici renginin metalik mavi olduğu kabul edilir. Dünyadaki en değerli ve ünlü olan safirler Hindistan’ dan çıkmışlardır. Dünyadaki en büyük safir 563 karat büyüklüğünde olan Hindistan yıldızıdır.

Yorum Yap

Lütfen görüntülemek için Giriş yapın yada Üye olun